Fundacja „Robert, Adam” wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie podjęła działania mające na celu wsparcie ludzi, których kraj został dotknięty wojną.
Nasze osiągnięcia:
Pierwszym działaniem jakie fundacja podjęła to organizacja zbiórki, w której zwrócono się do mieszkańców Białegostoku z prośbą o przynoszenie żywności, artykułów higienicznych, jak i medykamentów. Ponadto Fundacja R.A dokonała zakupów również niezbędnych artykułów które zostały przekazane do szpitali na Ukrainie i przekazane uchodźcom.
Wraz z momentem kiedy obywatele Ukrainy musieli uciekać z kraju pogrążonego wojną, Fundacja R.A., myśląc o pomocy długofalowej rozpoczęła wynajmować pierwsze lokale mieszkalne z zamiarem bezpłatnego udostępnienia ich uchodźcom. Ilość uchodźców przybywających do Białegostoku rosła z dnia na dzień, tym samym Fundacja R.A. nieustannie poszukiwała i wynajmowała kolejne mieszkania, które były zasiedlane niemalże natychmiastowo. Mieszkania te wynajmowane są przez okres półroczny. Fundacja ma na uwadze wydłużenie tego czasu, w razie konieczności. Fundacja R.A. pokrywa wszystkie wydatki, takie jak: koszty najmu, opłaty bieżące oraz wyposaża mieszkania w niezbędne artykuły potrzebne do życia.
W ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy, Fundacja łącznie wynajęła 55 mieszkań, w których schronienie znalazło 197 osób. Dobrze wyposażone, przestronne lokale pozwalają na bezpieczeństwo i adaptację w nowym miejscu. Wszystkie rodziny, które otrzymały mieszkanie z Fundacji R.A. są nieustannie wspierane przez naszych wolontariuszy. Otrzymują regularną pomoc w zakresie prawnym, w znalezieniu pracy, przedszkoli dla dzieci czy też informacje o pomocy medycznej. Dotychczas wydaliśmy 378 paczek żywnościowych.
Celem Fundacji jest przede wszystkim to aby osoby z terenów objętych wojną odczuły spokój i poczucie bezpieczeństwa. Uchodźcy otrzymują pomoc długofalową, która pozwoli na zaadaptowanie się w Białymstoku oraz odzyskanie namiastki utraconego domu.
Fundacja R.A. aktywnie uczestniczy w spotkaniach i konferencjach odnośnie uchodźców przebywających w Białymstoku. 21 marca 2022 przedstawiciele Fundacji uczestniczyli w konferencji prasowej, której tematem była współpraca Białegostoku i znajdującego się w stanie New Jersey na wschodzie USA miasta Hoboken. Dzięki inicjatywie Małgorzaty Właszczuk Thomerson (byłej siatkarki AZS Białystok) udało się nawiązać kooperację dwóch miast.
Urząd Miasta w Hoboken nie będąc obojętnym na sytuację na Ukrainie, zorganizował zbiórkę na rzecz uchodźców przybywających do Białegostoku. Dzięki licznym akcjom, w których uczestniczyli mieszkańcy Hoboken udało się zebrać imponującą kwotę, która pozwoli na pokrycie 2 miesięcy czynszu w mieszkaniach wynajmowanych przez Fundację R. A. Dzięki otwartym sercom mieszkańców Hoboken i pomocy płynącej zza oceanu, uchodźcy trafiający do Białegostoku mogą odzyskać namiastkę domu. Jednakże szkody jakie wyrządziła wojna w miastach Ukrainy sprawiają, iż uchodźców nieustannie przybywa i potrzeby mieszkaniowe są w dalszym ciągu bardzo duże.
W dniu 22.03.2022 odbyła się konferencja mająca na celu wyrażenia podziękowań mieszkańcom Hoboken oraz inicjatorce tej szlachetnej inicjatywy.
Społeczność amerykańskiego miasta Hoboken wesprze finansowo pomoc dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Dzięki tym pieniądzom możliwe będzie zapewnienie mieszkań przebywającym w naszym mieście uchodźcom. To przykład współpracy mieszkańców dwóch miast, z Polski i Stanów Zjednoczonych, pod patronatem władz lokalnych.
Dzięki stałej współpracy z siecią sklepów spożywczych „Chorten”, Fundacja R.A. zapewnia wszystkim podopiecznym żywność, produkty powszechnie znajdujących się w szafce kuchennej oraz artykuły higieniczne i medyczne. Regularnie dokonywane są zakupy dla uchodźców przebywających w wynajętych mieszkaniach, które mogą być odbierane z magazynu Fundacji. W okresie świątecznym Fundacja składa dodatkowe zamówienia na paczki, które wnoszą radość do domów uchodźców, a dzięki dostawom pracowników sieci „Chorten” udaje się przywrócić uśmiech na twarzach ukraińskich rodzin uchodźców.
Fundacja pozostaje w stałej współpracy z Centrum Aktywności Społecznej oraz Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Białystok, dzięki czemu na bieżąco monitorowane są potrzeby oraz problemy jakie towarzyszą uchodźcom przebywającym w Białymstoku.
Ponadto podopieczni Fundacji R.A. uczestniczą w inicjatywach organizowanych przez Miasto Białystok takich jak np. wspólne śniadanie wielkanocne. Dzięki takim wspaniałym inicjatywom, osoby uciekające przed wojną mogły choć na chwilę poczuć się jak w domu i spędzić ten szczególny, choć trudny czas w przyjaznej i serdecznej atmosferze.
Dzięki uprzejmości osób o wielkim sercu, hojne gesty naszych darczyńców docierają do Fundacji zarówno z innych polskich miast jak i spoza granic naszego kraju.
Fundacja R.A. poza regularnym wsparciem dostarczanym naszym podopiecznym również wspiera swoim działaniem inne organizacje pozarządowe. Dzięki temu ukraińskie mamy z dziećmi z oddziału onkologii Dziecięcego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku – otrzymały niezbędne dary i zabawki, które były niespełnionymi marzeniami dzieci.
Z okazji dnia dziecka Fundacja R.A. przywraca radość i uśmiech na twarzach najmłodszych i dzięki współpracy z Fundacją Bajkowe Marzenia, udało uczynić się ten dzień wyjątkowym. Dzieci otrzymały paczki z zabawkami, grami planszowymi a dodatkowo mogły zapomnieć o traumatycznych przeżyciach ucieczki ze swojego kraju objętego wojną spędzając czas z bajkowymi postaciami.
Dnia 25 lipca rozpoczął się bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, organizowany przez Fundację R.A. W kursie wzięło udział 25 osób, a wszyscy kursanci zostali wyposażeni w dedykowane dla grup słowiańskich podręczniki do nauki języka polskiego. Kurs prowadzony był przez doświadczonego pedagoga, nauczyciela akademickiego Panią Doktor Bożenę Bolestę – Wronę.
Pierwszy dzień integracji dzieci z Polski i Ukrainy już za nami! Na początku odwiedziliśmy Muzeum Pamięci Sybiru. Uczestniczyliśmy z dziećmi w krótkich warsztatach, a następnie udaliśmy się na przygotowanej ścieżki tematycznej. Najmłodsi z ogromnym zainteresowaniem słuchali przewodnika, który oprowadzał ich po tym ciekawym miejscu. Dziękujemy pracownikom Muzeum za niezwykłą pasję jaką włożyli to edukacyjne spotkanie. Po wszystkim przyszedł czas na wspólny obiad. Pizza to niewątpliwie danie, które uwielbia każdy, więc nie powinno dziwić to, że zniknęła w mgnieniu oka.
W ramach realizowanego przez Fundację R.A. projektu zabraliśmy dzieci do parku trampolin. Jest to dobre miejsce, żeby się wyszaleć i wykorzystać pokłady energii. Dzieci z Polski i Ukrainy mogły wspólnie się bawić i wzajemnie poznać. Jak widać na załączonych zdjęciach zabawa była świetna.
Z okazji Mikołajek Fundacja „Robert, Adam” zorganizowała spotkanie, podczas którego nasi podopieczni, a w szczególności ich pociechy mogły poczuć klimat nadchodzących Świąt. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli nam zorganizować nasze Mikołajki. Szczególnie dziękujemy całej załodze Hampton by Hilton Białystok z Panią Magdaleną Szklanko na czele, przedstawicielom drużyny Lowlanders Białystok, Grupa Chorten, Konsulat Honorowy Finlandii w Białymstoku, dyrektorom, nauczycielom i uczniom szkół podstawowych nr 2 i 15 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 16 w Białymstoku oraz pozytywnie zakręconej i wspierającej nas ekipie Fundacja „Bajkowa Fabryka Nadziei”.
9 marca w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku odbył się Dzień Kobiet organizowany przez naszą Fundację. Podopieczne miały okazję wziąć udział w lekcjach makijażu organizowanych przez uczennice z Marta Gąska Makeup School, jak i zmienić fryzurę, dzięki zaangażowaniu uczennic ZSZ nr 5, czy spotkać Miss Polonię. Dzięki współpracy z firmą Miraculum S.A. nasze panie otrzymały niespodzianki kosmetyczne.
Z okazji Wielkanocy przygotowaliśmy paczki żywnościowe rodzinom przebywającym w wynajętych przez Fundację mieszkaniach. Mamy nadzieję, że znajdujące się w nich produkty wspomogą świąteczne przygotowania.